Obecnie wiele dokumentów nie jest już podpisywanych własnoręcznie. Zamiast tego wykorzystujemy sposoby umożliwiające potwierdzenie danych pism online, bez wychodzenia z domu. Choć określeń „podpis elektroniczny” oraz „podpis cyfrowy” wiele osób używa zamiennie, warto podkreślić, że nie są tym samym. Przedstawiamy podstawowe różnice między wymienionymi pojęciami.
Czym wyróżnia się podpis elektroniczny?
Mianem podpisu elektronicznego określa się obraz, symbol lub proces dołączony do dokumentu, którego celem jest potwierdzenie tożsamości określonej osoby. Bardzo często występuje on w formie odręcznego podpisu, który można wykonać na tablecie. Tego rodzaju podpis jest generowany, a także przechowywany w sposób elektroniczny. Mechanizm jego uwierzytelniania może opierać się m.in. na numerze telefonu czy adresie e-mail. Z podpisem elektronicznym mamy często do czynienia np. odbierając paczki od kuriera. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju podpis ze względu na brak uprawomocnienia jest podatny na manipulacje.
Co charakteryzuje podpis cyfrowy?
Podpis cyfrowy to inaczej kwalifikowany podpis elektroniczny. Tego rodzaju podpis jest jak odcisk palca danej osoby w internecie, co oznacza, że ściśle wiąże się z daną osobą albo firmą. Wyróżnia go wysoki poziom zabezpieczeń. Może być on wykorzystywany do podpisywania umów, dokumentów związanych z toczącymi się sprawami sądowymi czy też pism do urzędów. Trzeba podkreślić, że podpis cyfrowy ma certyfikat, który daje mu moc podpisu odręcznego. Choć jego uzyskanie kojarzy się z czasochłonnym procesem, obecnie można skorzystać z ofert firm, które pozwalają na uzyskanie tego rodzaju podpisu w krótkim czasie.
Podstawowe różnice między podpisem elektronicznym i cyfrowym
Między podpisem elektronicznym a cyfrowym można wskazać wiele różnic, dlatego warto pamiętać, aby pojęć tych nie traktować tak samo. Przede wszystkim podpis cyfrowy w przeciwieństwie do drugiego z omawianych może służyć do podpisywania wielu ważnych dokumentów.